Nejlepší hodinky světa: Podívejte se, kolik stojí, jak vypadají a jací slavní je nosí...

Nejlepší hodinky světa: Podívejte se, kolik stojí, jak vypadají a jací slavní je nosí...
Náramkové hodinky nehlásí jen čas. Jsou sdílnější.

Foto: Archiv

Kromě data, rychlosti chůze majitele, hloubky pobytu pod vodou informují například i o přílivu či fázích Měsíce.

„Vytikají“ i něco o svém vlastníkovi. O jeho charakteru, zálibách, profesi, kontě a vkusu. Dokonale a nelítostně každého zrentgenují. Jsou „imagetvorné“.

Jedny z nejluxusnějších hodinek světa má „na svědomí“ švýcarská firma Girard-Perregaux (založena r. 1791). Ty z kolekce Vintage 1945 Tourbillon Jackpot (růžové zlato) možná na ruce nikoho běžně neuvidíte.

Stojí přes 13 milionů korun! V ČR se této značky prodá ročně 10 kusů. První náramkové hodinky z dílny G-P nosili důstojníci německého námořnictva, pro které je Girard vyvinul na osobní objednávku císaře Viléma I. Šlo o 2 000 kusů! Girardův chronograf měl při svém letu na ruce i hrabě Zeppelin.

Polák Patek ve Švýcarech

Má váš šéf hodinky zn. Philippe Patek? Pak je fajnšmekr, znalec a solventní muž. Totéž platí o šéfové. Značka (1839), která stojí za prvními náramkovými hodinkami v zemi času - Švýcarsku - je oblíbená mezi lidmi s vytříbeným vkusem.

Jde o nejluxusnější hodinářské výrobky - symbol společenské důležitosti. Zdobí hlavně zápěstí papežů, členů královských rodin či celebrit světa hudby. Design je konzervativnější, ale technika mechanických strojků absolutně špičková.

Mimochodem, roku 1933 vyrobil Patek unikátní kapesní hodinky pro bankéře Henryho Gravese z New Yorku. Mají 24 funkcí a do roku 1989 byly nejsložitějšími hodinkami světa.

Rok nato se vydražily za 11 milionů dolarů… Hezké, že? To by zakladatel firmy, polský emigrant a šlechtic Antonin Norbert de Patek, jásal.

Vizitka pod sklíčkem

Zprvu se nosily hodinky kapesní či jako šperk na krku, ale pak se roku 1650 proslechlo, že francouzský filozof a matematik Blaise Pascal nosí své „cibule“ na zápěstí.

Od té doby se traduje, že si mnozí závěsné hodinky připevňovali na ruku. I z praktických důvodů. A je to tu! Pařížský dvorní hodinář Marie-Étienne Nitot roku 1800 vyrobil dva klenotnické náramky, v jednom byly zabudovány hodinky, ve druhém nastavitelný kalendář.

Značka i „zaměření“ náramkových hodinek se stalo vizitkou nositele. A je jí dodnes. Potkáte-li někoho s hodinkami TAG Heuer (1860) vězte, že bude pinktlich a sportovec. Suchozemský i podvodní. Navíc šarmantní.

Není divu, že tu časomíru nosí na zápěstí golfista Tiger Woods, závodní jezdec Kimi Räikkönen či tenistka Maria Šarapová. TAG Heuer (firma spojená s olympiádami, formulovými závody aj.) milují i herci Brad Pitt a Uma Thurmanová, oba sportovci duší a trochu i tělem. Cena podobných hodinek je téměř přívětivá - pohybuje se cirka od 38 000 korun.

Pro ex-exelence

V rukou rodin dvou zakladatelů (Jules-Louis Audemars a Edward-Auguste Piguet) je dodnes švýcarská hodinková značka Audemars-Piguet (1875). „Manufaktura“ vyrábí hodinky mechanické, dokonce i ty sportovní, celé z oceli - ale luxusní.

To je kolekce zvaná Royal Oak. Zasvěcení vědí, že s tou značkou je spjat ex-guvernér Kalifornie, herec Arnold Schwarzenegger i exprezident USA Bill Clinton. Jak to?

Arnoldovi byl v sídle společnosti představen model, který vznikl inspirován filmem Konec světa, v němž hrál. A Clinton?

Co (ne)víte o hodinkách!

  • Hodinky jsou mechanické či elektronické (quartzové), s tradičními ručičkami nebo s digitálním zobrazením.
  • Dělí se na dámské, pánské, dětské a unisex.
  • Hodinky pohání ruční natahování, baterie či solární energie. Automatické strojky „natahuje“ pohyb ruky.
  • Hodinky mají vzhled univerzální, sportovní nebo společenský.
  • Na hodinkách bývá sklíčko plastové, safírové či minerální.
  • Pláště hodinek se vyrábějí z oceli, mosazi, plastu, titanu, keramiky, stříbra, zlata a platiny.

Ten navázal s majiteli firmy kontakt kvůli nadaci The Clinton Foundation, která např. věnovala peníze na zpustošený ostrov Haiti, a jelikož bylo třeba mít při poskytování pomoci stejný velitelský čas, vznikla limitovaná edice hodinek The Clinton Equation of Time.

Mají indikátor západu a východu slunce, ukazatel měsíční fáze atd.

Nejtenčí luxusní automatické hodinky světa mají výšku pouhých 5,25 mm. Jde o model Piaget Altiplano roku 2011, vyrobený z bílého zlata s lunetou osázenou 88 diamanty a páskem z aligátoří kůže. Cena? 420 000 Kč.

Do sekce hodinkového nebe patří Jaeger-LeCoultre, Vacheron Constantin, IWC Schaffhausen, Rolex… Ačkoli o „rolexkách“, které proslavil agent 007 James Bond v podání Seana Conneryho (jeden Bond měl i zn. Seiko a další dva Omega), chrono odborníci tvrdí, že jako sériově vyráběné nenabývají na ceně. Tedy, kromě těch z limitovaných edic. Přesto je nevyhazujte!

Velitelka (nejen) móda

Mezi výrobce hodinek, které mají jemný hodinářský zvuk, se dostaly pomalu i značky oděvních návrhářů jako Armani, Versace, DKNY, Gucci apod. Ty ovšem představují jinou kategorii.

Nejde o Haute Horlogerie (vysokou hodinařinu), přesto jsou oblíbené. Důvod? Finanční dostupnost, nabídka všech typů, (sport, denní nošení, společenské…), módnost, přibližují majitele k jisté společné filozofii s výrobcem a zařazují je do jim milé škatulky. Třeba rocker, „zoufalka“, pan nezávislý, metrosexuál, naivní blondýnka…

Značka ROXY sděluje čas vyznavačce boardridingových sportů. K ní patří stejně jako k milovníkům robotů a herečky Halle Berry značka Axcent of Scandinavia. K tenistům zase Lacoste.

Podobné značky lákají víc něžné pohlaví a muže - „modely“ (ze střední příjmové třídy). Techničtější pánové upřednostňují jiná plus: mechaniku, přesnost, vodotěsnost… Vychytávky jaksi uvnitř hodinek. Jsou ochotni za ně nechat i krvácet konto!

Milují Breitling (vyráběl chronografy a přesné měřiče pro vědu a výzkum), značku spojenou s Royal Air Force. Nedají dopustit na supervodotěsné Oris. Těší je Richard Mille pro hlubokomořské potápění, kosmonautické Omegy (možná kvůli Cindy Crawfordové, která jim dělala reklamu) atd.

Kdo hraje Prim?

Zatímco zn. Hublot je populární v Evropě a USA, Omega se nejlépe prodává v Číně. Ulysse Nardin a Chopard jsou zas oblíbené mezi Rusy. Co Češi? Hrají tu prim domácí primky?

Ne zcela, přesto hodinářská značka, která vznikla roku 1949, má stále rozličné edice, ale i výrazné milovníky. Třeba fotbalistu Petra Čecha! Ten je dokonce tváří nejluxusnější sportovní primácké edice, které ve 3D provedení „podepsal“ i dýnka.

A třešnička na dortu - prezident Václav Klaus si roku 2005 objednal hodinky Prim Spartak Exclusive, kterých je jen 50 kusů. Ty se mimochodem pyšní ruční rytinou symbolu české státnosti, dvouocasým lvem, a možností být ze tří barev zlata i platiny. Pro jedny hodinky Prim tvořila design módní návrhářka Beata Rajská.

Už víte jaké si vybrat? Samozřejmě je tu STORM, Seiko, Citizen, Tissot a řada dalších. Jedno mají značky stejné. Všechny se jednou za rok tlačí ukázat do hodinářské Mekky - do Basileje.

Koho určil zdejší veletrh času jako jedničku pro letošek? Mužům milujícím adrenalin na čtyřech kolech velí zn. Edox X-TREME PILOT III. A ženám hravé Jacques Lemans model La Passion Vedette.

Drahé? Nevadí, nebudete směšní, specialisté míní, že celosvětově frčí hodinky v cenové kategorii 3 400 - 8 640 Kč. Ale také ty v cenách přes 52 000 Kč…

Čtěte také:

Author: Michaela Šmerglová

Komentáře